Translate

21 Kasım 2014 Cuma

DİKİŞ SEVDA'SI:                                               ...

DİKİŞ SEVDA'SI:                                              ...
:                                                               DİVİTİN ETEK                     Söz verdiğim gibi eteği diktim.Yine ...
                                                              DİVİTİN ETEK
                    Söz verdiğim gibi eteği diktim.Yine söz verdiğim gibi yapılışı çok kolay ama çok da şık.Divitinlerin eni 90 cm,biz enin tamamını büzgü olarak kullanacağız.Ben uzun etek yapacağım için 150 cm aldım,kısa yapacak olanlar belden itibaren boy alsınlar.Şimdi,kumaşımızı tam ortadan ikiye böleceğiz ve her iki yanını makineye çekeceğiz.Kumaşın yan kenarları zaten temiz olduğu için ayrıca temiz dikişe gerek yok.


unutmadan söyleyeyim,divitin ve pazenlerinizi biçmeden önce mutlaka yıkayın.%100 pamuklu olduğu için çekiyor.Eteğin her iki yanını makineye çektikten sonra,bel kısmına geçiyoruz.Kalın siyah lastikten belimizin ölçüsüne göre kesiyoruz,gerdirmenize gerek yok,tam bel ölçünüzü alın,yarım santim dikiş payı bırakın.Sonra lastiğin iki ucunu üst üste getirip,önden ve arkadan zigzag dikişiyle sabitliyoruz.
Sonra lastiği dört noktadan eteğin beline kumaş altta kalacak şekilde iğneliyoruz.Yani 
Tabi bunu yaparken lastiği ve kumaşı gösterdiğim şekilde ikiye katlayıp uçlardan iğneliyoruz,sonra da iğnesiz kısımları ikiye katlayıp aynı şeyi tekrar ediyoruz.Sonra dikmeye başlıyoruz,bir iki santim dikince,resimdeki gibi lastiği gerdirerek,iğnelediğimiz kısıma kadarki lastiği kumaşa yediriyoruz.

Eğer bu kısım zor gelirse,sadece iki kat kıvırıp,içinden bebe lastiği de geçirebilirsiniz,ama bu şekilde daha şık oluyor.

iç kısımdaki kumaşımızın kenarlarını zigzagla temizliyoruz.ütüden sonra şöyle oluyor.
Bu işlem de bittikten sonra,etek ucunun düzgün olmayan kısımlarını düzeltip iki kat kıvırıp makineye çekiyoruz.

İşte eteğimiz bitti,toplam yarım saatimizi aldı almadı.Ve geldik en zevkli kısıma,şimdi içinizden geldiği gibi süsleyin.

Sonra da ütüleyip,istediğiniz gibi kombinleyin.


20 Kasım 2014 Perşembe

                         ÇİÇEKLER VE KADINLAR ETKİNLİĞİ İÇİN DUYURU
                    Etkinliğe katılmak isteyen ama acemi olduğu için zorluk çeken arkadaşlarım için yarın çok çok kolay ama çoook şık bir etek dikeceğim.Sadece makinenin pedalına basıp düz dikiş dikebilenler bile bu eteği yapabilecekler.yapım aşamalarını paylaşacağım ayrıntılı olarak.Şöyle bir şey dikeceğiz.
                                    DİVİTİN KUMAŞLA SÜSLENMİŞ MUTFAK ÖNLÜĞÜ
                          bir firmanın hediye ettiği ama üzerinde reklam olduğu için kullanmadığım mutfak önlüğünü,şimdilerde dikmekte olduğum divitin elbisemin artan kumaşlarıyla süsleyip,kullanabileceğim bir hale getirdim bu akşam.Toplam yarım saat falan sürdü yapımı.
önce divitin kumaşın üzerindeki gül desenlerini etraflarını gelişi güzel keserek çıkardım.Sonra da önlüğün üstündeki reklamı kapatacak şekilde yerleştirdim.
tam şekline karar verip iğneledim.Teyel falan yapmadım,divitin alttaki kumaşa tutunduğu için pek kaymıyor.Ayrıca divitinin kenarları pazen gibi saçaklanmıyor.
sonra makinemi zigzag ayarına getirip,tüm parçaların etrafına ince ve sık zig zag geçtim,yani sarma yaptım.

19 Kasım 2014 Çarşamba

                                          WOMEN AND FLOWERS
            Women,who live any other countries,please send  me your handmade clothes photos (which made of traditional fabrics).Let's share our ability each other.Have a nice day.
                                              ÇİÇEKLER VE KADINLAR
                         Sevgili hanımlar;ben henüz çok acemi bir blog yazarıyım.Bu bir etkinlikten çok,bir öneriydi.Ama hepiniz öyle güzel ilgilendiniz ki,dün sayfa ziyaretimde patlama yaşandı.Dikiş Blogları Sahibeleri facebook sayfası da destekledi fikrimi.Hepinize çok çok teşekkür ederim.Hamarat maharetli elleriniz dert yüzü görmesin.Türkiye'nin üreten kadınları çoğalsın.Bugün yeni projem için tuhafiye ararken ve bulamazken,kırtasiyeci bey;'tuhafiyecilik öldü hanımefendi,artık hanımlar el işi yapmıyorlar,hep hazır,hep hazır'dedi.Ne kadar üzücü,bizim zamanımızda bir kız ne olursa olsun,en az bir el işini öğrenirdi.Yapamayanlar beğenilmez,kınanır,yapabilenler övülüp göklere çıkarılırdı.Okuyan kız el işi yapmaz falan diye bir şey yoktu,hele okumayan kızların el işi bilmemek gibi bir şansı hiç yoktu.Basit bir kurdele lazımdı bana oysa ki....Bir kurdele için ta Ümraniye ya da Kadıköy'e gitmem lazım.Gücüme gitti,zoruma gitti.Tıpkı teyel ipi bulamadığım zaman yaşadığım hayal kırıklığını yaşadım.
                           Neyle başladım nereye geldim?Demem o ki,etkinlik düzenlemenin bir kuralı kaidesi varsa ben bilmiyorum.Sanırım herkes diktiği cicileri bana mail atacak,ben de yayınlayacağım bir başlık altında.İstemeyenler göndermese de olur,benim amacım dolaplarınıza bu güzel,geleneksel kumaşlarımızı kazandırmaktı zaten.Sanırım başarıyorum da....Ben bu ayın üçüncü,blogumu açtığım ekim sonundan bu yana sayarsak da dördüncü divitin-pazen elbiseme bu gün başlıyorum kısmetse.Eee,en çok ben çalışmalıyım ki sizler de yapmak isteyin değil mi ama ???
                            Hepinize kolay gelsin.....
                           

18 Kasım 2014 Salı

DİKİŞ SEVDA'SI:                                                PAZ...

DİKİŞ SEVDA'SI:                                                PAZ...:                                                PAZEN ELBİSE               Dün de söylediğim gibi,biraz zorladı beni bu elbise ama değdi gal...
                                               PAZEN ELBİSE
              Dün de söylediğim gibi,biraz zorladı beni bu elbise ama değdi galiba.Bu kumaş için birkaç model belirlemiştim,eşim bu modeli beğenince ben de diktim.Burda kalıpları bana uymuyor demiştim daha önce,o yüzden üzerlerinde bayağı bir oynamam gerekiyor.Bu modelde dört adet roba olduğu ve deseni sıralı olduğu için uğraştırdı biraz.Dün de dediğim gibi ilk denemenizi düz bir kumaşla yapıp,modeli tam vücudunuza uydurduktan sonra desenli kumaşla deneyin.Desenli kumaşla dikecekseniz ön orta ve etek ortasını aynı desen çizgisine denk getirirseniz kayma olmaz.Keza arka taraf için de aynı durum söz konusu.Gelelim modele;gördüğünüz gibi,bolca parçası olan bir model.Kalıp çıkarırken ve biçerken açıklama üzerinden karalayarak gidiyorum ki bir daha başa dönüp unuttuğum kalıbı çıkarmakla uğraşmayayım.

Kalıp çıkarma aşamasını çoğu kez paylaştığım için bu kez fotoğraflamadım.Keza biçki aşamasını da.Kenarlardan bir cm dikiş payı bırakarak biçtim,sadece gerekli işaretleri çizdim ve benim meşhuur bol teyelle alttaki kumaş katına aktardım.Bu arada dikkatinizi çekmiştir,ben kumaşı her zaman düz yüzünden biçerim.Desen falan ayarlarken daha kolay oluyor.
Biçme ve bol teyel işi bitince,üst bedeni teyellemeye başladım.Üst bedeni tam olarak bitreyim ki,alt bedenin belini üst bedene göre ayarlayabileyim.Öncelikle robaları yerleştirip teyelledim

sonra,pensler,yandikişler,yaka pilesi hepsini teyelledim.Bu arada ön parçayı modeldeki gibi ortadan dikişli yapmadım.Eğer yakayla ilgili bir atraksiyon yoksa ön parçayı her zaman tek parça yapıyorum,öylesi daha şık geliyor bana.
Ve tabi ki bu aşamada bolca prova,yap bozla üst bedeni bedenime oturttum.Biraz yan dikişlerden,biraz peslerden ayarladım.Sonra alt bedenin robalarını yerleştirip,üst bedenin beline ölçerek yanlarını ve arkasını teyelledim.Ancak burada robalar kavisli olarak birleştiriliyor.Bu işleri biraz karıştırdı çünkü potluk yaptı.Bu arada alt ve üst bedenin pens ve roba çizgilerini denk getirmem ve de deseni de kaydırmamam lazımdı,o yüzden uzun sürdü.İşte bu nedenle ilk denemeyi düz kumaşla yapın dedim.

Bu arada bedenimi ayarlayınca üst bedende penslerin ve alt bedende robaların üzerinden iki taraflı süs dikişi geçip sonra parçaları birleştirdim.Parçaları birleştirirken de her birleştirdiğim parçanın kenarlarını makinemin zigzag ayarıyla temizledim.

Kol ağızlarını makineye çektim.Yakaya pervaz geçirdim.Pervaz kalıbı verilmemişti ancak daha önce Pervaz yayınımda anlattığım şekilde hallettim.
Tüm parçalar hazır olunca dikişleri dikişlere denk getirip üs ve alt bedeni birbirine ekledim.

Etekteki küçük yırtmacı dikip eteği makineye çektim.


 En son fermuarını diktim,gizli fermuar kullandım.


17 Kasım 2014 Pazartesi

                                                              PAZEN ELBİSE
                        Nihayet bitti ama ben de bittim.Bu elbisenin üstüne kim geldi bilmiyorum ama bitmek bilmedi.Bu kalıbı denemek isteyenlere tavsiyem,eğer dikiş tecrübeniz azsa sakın sıralı desenle çalışmayın.Öncelikle düz bir kumaşla deneyin.Dikiş aşamalarını yarın paylaşacağım ama desenleri denk getirmesi bayağı uğraştırdı beni.Özellikle de omuz ve etek robalarını denk getirmesi oldukça zor oldu.Aslında kalıp bana uymadığı için zorlandım,böyle bir kalıbı kendi kendine prova edip daraltmak oldukça zor.Bir de robalar düz değil kavisli şekilde birleştiriliyor,bu da ciddi potluk yapıyor.Neyse bitti,oldukça da şık oldu,yarın görüşlerinize sunacağım,bu akşam halim kalmadı.Boyun fıtığım var ve ağrıdan öldüm :)