Translate

20 Ağustos 2017 Pazar

ATÖLYEMDE BAHAR HİÇ BİTMİYOR

                         Kurdele,biye,dantel gibi malzemelerimi koyduğum karton bir kutu var , zamanında fincan hediyesiyle gelmişti. Kutuyu çok beğenmiş ve atamamıştım. Hoş , artık pek bir şey atabildiğim de söylenemez ya !! Bir türlü sıra ona gelmemişti. Geçenlerde el attım,böyle bir şeydi. Öncelikle kalın bir kat pembe akrilik boyayla boyadım. Yaklaşık yirmi dört saat bekledim.


Daha sonra kutunun tüm dış yüzeyini mumla kapladım. Bunu yaparken , her yeri iyice mumladığınızdan emin olmanız lazım , bu işlem tam olmazsa daha sonra üzerine süreceğiniz boyayı zımparalamak zor oluyor.


Bundan sonra kutunun dış yüzeylerini beyaz akrilik boyayla tekrar boyadım. İlk kattan sonra yaklaşık üç saat , ikinci kattan sonra ise yaklaşık yirmi dört saat bekledim. Deneyimime göre tek bir kalın kat boyama da yeterli olacakmış , bir dahaki sefere öyle yapacağım. Ayrıca üst kat boyayı akrilik değil de chalk paint ( kara tahta boyası ) olarak kullanmak , ardından yapılacak olan zımparalama işlemini daha kolay hale getirecek , yine bir sonraki çalışmayı öyle yapacağım. Eski yayınlarımda chalk paint hazırlamayı yazmıştım. İsteyen hazır alır , ki chalk paint biraz pahalıdır , isteyen evde hazırlar. Bir ölçü sönmüş kireci az bir suyla krem kıvamına getirip , içine üç ölçü akrilik boya kattığımızda chalk paint yapmış oluyoruz. Ölçü olarak , ister fincan , ister kaşık , ister bardak kullanın fark etmez.


Yirmi dört saat sonra beyaz boyayı güzelce zımparaladım ve şöyle bir sonuç elde ettim,


Bundan sonra üzerine peçete dekupajı uyguladım ve stencil ile desen yaptım. Desenler iyice kuruduğunda , onların üzerini de zımparaladım. Bir gece kurumaya bıraktıktan sonra , solvent bazlı renksiz vernikle vernikledim. Sonuç şöyle oldu,

Gördüğünüz üzere atölyem pembelere , morlara , lilalara durdu. Yaşlandıkça pembeye düşüyorum galiba. Tüm hayatım boyunca renkli ve desenli şeyleri sevdim ama bu aralar pembeye gönül verdim gibi 😁😁 , ne yapayım , içimi aydınlatıyor , idare edin 😜
                               Hadi kalın sağlıkla.