Translate

28 Aralık 2015 Pazartesi

EKOSEYE VİNTAGE YAKIŞIR !!!!

                Durun ,hemen heyecanlanmayın,elbiseyi bugün giymeyeceğim.Aslında giyebilirdim.Son kontrolleri ve el dikişlerini tamamladığım sırada hızlı bir fermuar çekişi ile fermuar ayağı elimde kalmasaydı tabii.Aslında tamamen benim hatam ve dalgınlığım çünkü fermuar fazlalıklarını kestikten sonra el dikişiyle kapatma aşamasını unutmuşum.Allah kimsenin başına vermesin dostlar,fermuar kenarlarına kumaşla birlikte overlok çekmiştim,bugün tek işim bu dikişleri sökmeye çalışmak oldu.Yani sinirimden terler içinde kaldım.Neyse yarın (yani aslında bugün,saat onikiyi geçti ) tamamlayıp giyerim artık.Şöyle bir ön gösterim yapayım dedim.
                  Nurayım'ın ekose etkinliğinin yavaş yavaş sonuna gelirken benim ÇİÇEKLER VE KADINLAR-DİVİTİN PAZEN etkinliğimi hatırlatayım dedim.Ocak ayı boyunca divitin ya da pazen kumaşla dilediğiniz bir parçayı dikip bizimle paylaşın.Bu sene etkinliğimi iki güzel insanla paylaşmak istedim,onlar da divitinler ve pazenlerle aşk yaşayan iki dikiş sever.Ekose etkinliğimizin annesi DİKTİM DİKTİM GİYDİM-NURAY örtmenim ve ORNİTORENK HANDE MADE-GONCA.Divitin ve pazenleri tek başıma sahiplenmek istemedim,etkinliğime ikisi de ev sahipliği yapıyorlar.Yani bu etkinliği ben düzenliyorum ama etkinliğimizin üç annesi var.Geçen sene ilkini yapmıştım ve herkes sayfasında paylaşmıştı.Bu sene bir değişiklik yapıp topluca benim sayfemda paylaşmak istiyorum.Diktiklerinizi drsevdasahin@gmail.com adresine atın.İstediğiniz kadar foto atabilirsiniz,hepsini yayınlamayı düşünüyorum.Artık kaç yayın gerekirse o kadar yaparım.Süreyi ocak sonu diye düşündüm.Yetiştiremeyenlerinkini de daha sonra ek yayın yaparız artık.
                     Gelelim ekoseme,ekose bana hep eskiyi çağrıştırdığı için vintage bir model dikmek istedim.Eski Burdalar'dan 1968 yayını şu dergiyi ve şu modeli seçtim;


Benimkisi soldaki model,kol boyunu uzattım


Bu nedir diye soracaksanız,masada kalıp çıkarırken sırtım ve boynum çok ağrıdığı için,dur bakalım sofrada bir deneyeyim dedim,aman pek rahat ettim.Bundan sonra hep sofra üzerinde çıkaracağım kalıplarımı.Eski dergilerden kalıp çıkarmak inanılmaz zor çünkü karman çorman çizgiler.
            Genelde yaptığım gibi üst kalıbı çıkardıktan sonra dikiş aşamasına geçtim.Üst bedeni ayarladıktan sonra eteği pratik olarak yerleştirdim.Fakat daha önce de yazmıştım bir yayınımda,eski kalıplar birer sanat eseri arkadaş.Bu kalıp da düzeltmelerini yaptıktan sonra cuk diye oturdu üzerime,bu patrondan çok şey dikerim ben.Neyse üst beden tamam olunca yaydım halının üzerine,eteği tek parça olarak dikdörtgen kestiğim kumaşımdan oluşturacağım,sadece arka ortada dikiş olacak,bunun için beden parçasının ortasını işaretleyip,kumaşımın da ortasını bulup ikisini ortada iğneledim.Daha sonra iki yana doğru göz kararı pileleri ayarlamaya başladım.İki denemeden sonra işlem tamam oldu,direkt makinaya çektim.
Tabi,pile yaptığım için kareleri tutturmak mümkün olmadı ama üst bedende her şey bir hizada,

Bu fotoda ben fermuarı parçalamadan önceki sırt durumunu görüyorsunuz :))


Yan dikiş


                    Ekose dikerken çizgileri denk getirmek önemli ancak düşünülenin aksine çok zor değil,ilk parçayı biçtiğinizde diğer parçaların üzerine yatırarak çizgilerin denk gelmesini sağlayabilirsiniz.Örneğin ön parçayı biçtik,arka parçanın kalıbını kumaşın üzerine koyuyoruz ve biçtiğimiz ön parçayı da bunun üzerine koyup yan dikişleri üst üste getirip çizgileri kontrol ediyoruz sonra da arka parçayı biçiyoruz.Anlatırken karışık gibi ama yaparken çok kolay.
               Elbisem şu anda böyle gözüküyor,fermuarını bugün tekrar dikip yakasını tamamlayacağım.Akşama da giyer paylaşırım,olmadı yarına kalır.
         


          Hadi kalın sağlıcakla...
17 yorum:

 1. Komsucum nasılsın. Bu kumasta çizgileri denk getirmek zor yahu. Ama güzel görünüyor ellerine sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yok yaa,yukarıda da yazdım ya,zor değil aslında.Etek pileli olduğu için o kısım denk gelmiyor haliyle,komşum laf aramızda,aslında eteği de denk getirirdim ama çok kumaş israfı oluyordu vaz geçtim hihihiiii

   Sil
 2. Çoğu profesyonel terzinin bile artık dikkat etmediği bir ayrıntı bu...
  Geçen sene çizgili bir yelek istedim, dillere şenlikti terzinin hazırladığı :))
  Ellerine sağlık ♥

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet yaa,artık kimse çizgileri denk getirmeye uğraşmıyor,hep diyorum eskiden terzilik bir sanatmış Şebnemciğim

   Sil
 3. Çok şirin oluyoo ♥_♥ üstünde nasıl durcak çok merak ediyoruuum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Valla liseden beri ekose giymedim ben kuzucuk,liseli gibi oluyorum giyince,bitirdim şimdi,kısmet olursa akşama giyerim :))

   Sil
 4. Pilenin karelerini bile gayet iyi tutturmuşsun bence. Uzun kollu yerine jile gibi mi olaydı dedim. İçine tek renk bir kazakla falan. Neyse sen bir giy bakalım :)Ellerine sağlık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ya aslında pileyi de tutturmak çok zor değil de,o zaman çok fazla kumaş ziyan oluyor,ben de kıyamadım,acıcık pintiyimdir çünkü.Değişik bir şey olsun diye jile düşünmedim ama bak ,giyince çok beğeneceksin,valla oldu,alışveriş merkezindeki kıskanç bakışlardan anladım,nihahahahaaa

   Sil
 5. Tamam bacım sen geçtin sınavı, seninki tam ekoseli. Ben ve Mevlüde kararsız kaldık. Ama kararlıyım yüzsüzlük yapıp alacam notu hocadan. Eline sağlık şekerim çok güzel olmuş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hihihiiii,sınıfın göze girmek için yırtınan öğrencisi ben oluyorum...Kız valla evde vardı,hatta bir yıl önce almıştım da elim varıp dikememiştim,kısmet Nurayım'a imiş,sağol bacııımmm

   Sil
 6. Maşallah ne kadar hızlı çıktınız sizler. Funda Hanım bir taraftan Sevda Hanım diğer taraftan, sağlı sollu kroşelerle pardon ekoselerle geliyorlar. Vakit durma vakti değildir Nurten! De hayde kalkasın, makina başına oturasın! (Ya bi dur iç ses, Sevda Hanım bi giyseydi de baksaydık, merak ettim şimdi)
  Ellerine sağlık Sevda Hanımcım. Güle güle giymeni bekliyoruz artık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eheheheee,yettim yettim,az bekle Nurten hanımcığım paylaşıyorum hemen

   Sil
  2. Nurtennnn güldürdün beni :)) yorumları okumaktan işlerimi yapamıyorumm :))bahane bahane heppp bahane

   Sil
 7. Harikasın, eline sağlık, ben bu paylaşımını daha sonradan farkettim, üzerinde giydiğin haliyle de çok güzel olmuş, çok yakışmıştı. :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim Müjde,sen de harikasın,Bücürük de

   Sil
 8. Zor işlerin kadınısın biliyorum,bunu bir kez daha anladım ...Şahane işler çıkarıyorsun canım ellerin dert görmesin :) Tamam pazen divitin etki,nliği de anlaşılmıştır efenimmm,coşmak istiyorum bu alanda (duy da inanma )

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kız ödümüzü patlattın,neredesin yahu....Hadi öksüz kaldı etkinliğin ama yaaa,daha not vereceksin bize :)))

   Sil