Translate

7 Eylül 2015 Pazartesi

TASARIM AYAKKABILAR:NURAY SULTANIN SARAY EŞRAFINI ÇATLATAN DÜĞÜN AYAKKABILARI

               Efendim,bu ayakkabılarımı da,mürebbiyelikten sultanlığa terfi eden Nurayıma ithaf ediyorum.Neden derseniz,kendisi de benim gibi her gördüğü güzelliği yapmak ve de ruhunu doyurmak isteyen bir kişilik olduğundan ve bizzat dekupaj işine bulaşmak istediğini ama peçeteleri parçaladığını ifade ettiğinden dolayı bu yayınım kendilerine gidiyor.Biraz ayrıntılı bir yayın olacak,şimdiden uyarayım sizleri. Mevcut ayakkabılarımız şöyle bir şeydi,Zamanında alınmış birkaç kez giyilmiş bu kuzucukları çoktandır gözüme kestirmiştim.Nurayım da isteyince yapıverdim gitti.Malzemelerimiz; 
Ayakkabı
Herhangi bir peçete
Akrilik boya
Peçete dekupaj tutkalı
Su bazlı yarı mat vernik
İpek uçlu fırça
Ben peçete hariç hepsini Meyra Hobi'den almıştım,hepsi de Cadence marka.Peçete ise normal sofra peçetesi.
         Öncelikle ayakkabıları istediğimiz renk akrilik boya ile boyuyoruz.Akrilik boyalar su bazlı oldukları için çalışması çok kolay boyalar.Yoğun kıvamlı oldukları için su ile biraz açmak gerekiyor.Ama ben küçük yüzeyleri boyarken sulandırmıyorum.Ancak geniş yüzeyleri boyarken sulandırmazsanız hem boyaması zor oluyor,hem de dalga dalga görünümü düzeltmesi zor oluyor.Ayakkabıları boyarken sulandırma yapmadım.


Bu tek kat boyanmış hali,


Bu da dört kat boyanmış hali.Katlar arasında en az bir saat beklemek gerekiyor.Boyama işlemi bittikten sonra dekupaj işlemine geçiyoruz.Ben bunun için bir gece beklemeyi tercih ediyorum.Peçetemizi kaplayacağımız bölgeye göre kesiyoruz.Ustalaştıktan sonra yapıştırırken de kesebiliriz ama başlangıçta önceden kesmek daha iyi sonuç almamızı sağlar.Yine başlangıçta tüm peçeteyi değil sadece desenleri yapıştırmak daha rahat olacaktır.Peçete dekupaj tutkalını küçük bir kaba koyup fırçayla bolca alıp nazikçe uyguluyoruz.Bunun için peçeteyi uygulayacağımız yüzeye koyup,ortadan yanlara doğru nazikçe yapıştırıyoruz.Fırçamızı önceden ıslatır ve tutkalı bolca alırsak peçetemizin yırtılma olasılığını azaltırız.Bu yayını okuduktan sonra bir iki tane videolu anlatım izlerseniz iyice anlaşılır uygulama.Fazla sayıda video var Youtube'da,bir de ben eklemeyeyim dedim.İstediğimiz deseni yapıştırdıktan sonra bir gece kurumaya bırakıyoruz ayakkabımızı.Ben ayakkabımda desen bütünlüğü sağlamak için ekstra bir süsleme işine girdim ve kızımın ojelerinden aşırdıklarımla şöyle bir süsleme yaptım,
Ayakkabılar kuruduğunda da katlar arasında birer saat bekleyerek üç kat vernik attım.Sonuç şöyle,

Evet Nurayım,umarım yardımcı olabilmişimdir ve umarım ayakkabılarını beğenmişsindir.En kısa zamanda ayağımdaki duruşunu da fotoğraflarım inşallah.Sağlıcakla kalın hepiniz.

10 yorum:

 1. Sevdaaa çoook alemsin sen,bu asık ve üzgün yüzümü güldürdün ya ne diyeyim Allah da seni güldürsün :)) (gündemden dolayı üzgünüm ) Tepsi tamam,sehpa tamam da inan ayakkabı hiiiiiç aklıma gelmezdi,ayyy sen neler yapıyorsun böyle sana yetişmek imkansız....Tebrik ediyorum ve ellerine sağlık diyorum canım gerçekten çok yaratıcı....Video da izlemiştim aslında....Ama fırçaya bol almak konusu aldığım tüyolardan oldu ve fırçayı ıslatmak...Güzel arkadaşım çok teşekkür ediyorum,sultanlığa terfi etmişim daha ne isterim :))))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ya aslında o kadar öfkeliyim,o kadar üzgünüm ve o kadar çaresizim ki....Ama bu aleme şahsi görüşlerimi aktarmak istemiyorum.Burası bizim akran terapisi yaptığımız yer olarak kalsın istiyorum.O yüzden mış gibi yapıyorum.Sen sultanlığı hak edeli bir hayli oldu da vakit anca denk düştü işte.Ayakkabılar yoluna feda olsun,yakışır sultanıma :))

   Sil
 2. Bak yaa bı tatıle geldım nasıl guzellıkler dokturulmus boyle. Tek kelıme ıle bayıldım. guzel gunlerde kullan hayat

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ehehehe,işte yaptık bir şeyler

   Sil
 3. Şu anda ayakkabı dolabımın içinde deli gibi dönüştürecek ayakkabı arıyorum. Ay bittim. Ay yeminle bittim. Çoook güzel olmuş. Ayakkabıdan sıkılınca hop boyayıver gitsin. Bravo diyorum başkada birşey demiyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hahhaaaa,valla ben de yeni bir tane yapmak üzereyim.Hatta senin puantiye yapma fikrinden yararlanıp sana itafen puantiyeli bir ayakkabı yapacağım.İnternetten 29-39 liraya iki ayakkabı aldım,onları bekliyorum.

   Sil
 4. Nasıl şahane bir şey olmuş. Elinize sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim Fatma hanımcığım,siz de kızların eskilerine şöyle bir dokunuverin bence :))

   Sil
 5. Mevlüde'min blogunda görünce öğrenmek için hemen geldim :)bu nasıl bir tasarım nasıl bir güzellik tamda benim gibi kokoşlara hitap ediyor gerçekten tebrikler malzemelerini temin ettiğimde deneyeceğim ama elimde uygun ayakkabım yok hepsini muhtaç olanlara dağıtmıştım uygun fiata bulursam öğrenmek amaçlı alırım...sevgiler Sevda hanımcığım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aysel hanımcığım,Ayakkabı Nasıl Avlanır başlıklı yazıma bir göz atıverin.İnternetten çok çok ucuza alabileceğiniz ayakkabılar var.Numara seçmeyi falan o yazımda anlatmıştım.Deneyin mutlaka :))

   Sil