Translate

18 Mart 2015 Çarşamba

TÜM DÜNYA TARİHİNDE GÖRÜLMEMİŞ BİR DESTAN,ÇANAKKALE

                                   ÇANAKKALE GEÇİLMEZ!!!!
    
                                   YAŞANAN GİZEMLİ OLAYLAR!!

                   Epik bir öykü gibidir Çanakkale.... Adeta gerçek bir destandır.Tüm ülkemin kalbinin tek bir bölgede attığı,tüm insanlarımın yek vücut olduğu,çoğu yerde sırları çözülememiş,adeta kült bir film gibidir.Film gibidir çünkü akla hayale sığmayacak olaylarla doludur.
                   12 Ağustos 1915 sabahı,gökyüzü açık ve parlaktır.Sayıca binleri bulan düşman askerleri son darbeyi vurmak için toplanmış,destek birlikler çağrılmış ve aşılacak tek bir tepe kalmıştır.Gece başlayan yürüyüş sabah saat dokuz civarı nihayetlenmiş ve tepenin üzerine gelinmiştir.İngiliz 54. Tümeni'nden Norfolk Alayı tam tepenin üzerinde saldırıya geçmek üzereyken,ne olduğu halen anlaşılamamış olan yoğun sis benzeri bir oluşum alayın üzerine çöker ve adeta bir elektrik süpürgesi gibi  2760 askeri,20 tankı ve çok sayıda ağır makineli tüfeği içine çeker.Türk askerleri ve Yeni Zellanda askerleri şaşkınlık ve korku ile olayı izlerler.İngiliz askerlerinin çığlıkları duyulmaktadır ancak kimse ne olduğunu görememektedir.Dakikalar sonra ortalık yatışır,hava açılır ancak Norfolk Alayı ortadan yok olmuştur.
                    Savaş sonrası tüm aramalara karşın bu alayın askerlerine dair hiçbir iz bulunamamıştır.Görgü tanıklarının yeminli ifadeleri doğrultusunda böyle bir olayın yaşandığı kabul edilmiş ancak bir açıklama getirilememiştir.
                    25 nisan 1915; Şefik yarbay kumandasındaki 27. alay cepheye doğru yürüyüşe geçmiştir.Ancak önlerinde geçmeleri gereken denizden ve karadan rahatlıkla gözlenebilen bir ova vardır.Üstelik tepelerinde de bir gözetleme balonu uçmaktadır.Alay yürüyüşe geçer,yaklaşık bir saatlik yürüyüşün sonunda ova aşılır ancak bu süre boyunca tek bir silah sesi dahi duyulmaz.Alayın son askerleri ovayı aşarken silah sesleri tekrar başlar.Bir saatlik yürüyüş boyunca koca alayın ya denizden,ya karadan ya da gözetleme balonundan görülmemesi imkansızdır.Ancak bir saat boyunca alaya tek bir kurşun bile sıkılmamıştır.Bu olay bugün de gizemini korumakta,o günkü hava şartları göz önüne alınarak bölgede araştırmalar yapılmaktadır, ancak mantıklı bir açıklama halen bulunamamıştır. 
                    Ve hepimizin bildiği Seyit onbaşı,Queen Elizabeth gemisinden atılan top mermisiyle tüm arkadaşları ölmüş olan Seyit 257 kiloluk mermiyi kucakladığı gibi topun ağzına sürer ve ateşler.Hedef bile belli değildir ancak mermi Queen Elizabeth'in bacasından girer ve gemiyi batırır.
                     Daha nice nice destansı hikayeler,ne acılar,ne insanlık öyküleri yatıyor Çanakkale'de.Bu vatan çok büyük acılar ve mücadelelerle vatan oldu.Mehmet Akif Ersoy'un dediği gibi Allah bu millete bir daha istiklal marşı besteletmesin.Çanakkale Savaşı ,Kurtuluş Savaşımız içinde yer alan bir savaş olmamakla beraber,bu millete tek yürek olmayı öğreten bir savaş olmuş ve kanımca kurtuluş mücadelemize ilham vermiştir.Atamızın ve tüm şehitlerimizin önünde saygıyla eğiliyorum,ruhları şad olsun.....
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder