Translate

2 Kasım 2014 Pazar

                                                   BOL TEYEL
        Bol teyel,bol teyel,nedir yahu bu bol teyel?Bu gün biraz bunu anlatayım dedim,belki içimizde acemi dikiş severler vardır ve biz bol teyel dedikçe bize gıcık oluyorlardır diye :) E haliyle her şey baka baka,yapa yapa öğreniliyor.Büyük düşünür boşa dememiş;yaparsam öğrenirim diye!!Biz de birilerinden öğrendik zamanında....Şimdi,bol teyel;çift kat biçilmiş kumaşın üst yüzündeki işaret ve çizgilerin,alt yüzüne aktarılmasını sağlayan bir dikiş türü.Çizgilerin üzerinden bir dar, bir geniş dikilerek ve iplik tam çekilmeyerek yapılıyor.


ilk resimde kısa ikinci resimde geniş batıp çıkmayı ve üçüncü resimde de tam çekilmemiş ipi görüyorsunuz.Tüm çizgi ve işaretlerin üzerinden bu şekilde geçiyoruz.Bittiğinde önden ve arkadan görünüş şöyle oluyor

sonra kumaşın her iki tarafını dikkatlice birbirinden ayırıyoruz,o zaman da şöyle görünüyor
sonra da makasla dikkatlice ipleri kesip kumaş katlarını birbirinden ayırıyoruz.
Peki nasıl birleştiriyoruz;kumaşların ön yüzlerini üst üste getirip bol teyelli yerlerden iğneliyoruz,şöyle

sonra da bol teyellerin hizasından karşılıklı dikmeye başlıyoruz

iğnenin kumaştan çıktığı yerin tam karşısından tekrar batırıyoruz
bu şekilde tam çizgiler üzerinden teyel yapmış oluyoruz.İşte bu kadaaaarrr,hadi kolay gelsin.

6 yorum:

 1. Ooooooo yapmaaa inanılmaz iştahlandım,hem çiçekli ,hem pazen ,hem bol teyel...Fotağraflara bayıldım ,çok güzeller ...Ellerine sağlık :)) Benim pazenler de yanıbaşımda,sevip duruyorum,şöyle mi diksem,böyle mi diksem düşünüp duruyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. teşekkür ederim örtmenim:)Yenisini bu gün ya da yarın yayınlayacağım,galiba güzel oldu :PP

   Sil
 2. Yine aklıma bir şey geldi,eskiden sadece teyel amaçlı ,böyle karışık teyel iplikleri olurdu,saç örgüsü yapardık ve ordan çekip çekip kullanırdık,şimdi makaralara kıyamıyorum teyel için .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aynen,elimde çok az miktar var,tuhafiyecilerde aradım bulamadım,çarşamba günü Eminönü'ne gidip bir de orada soracağım.Bulursam size de haber veririm.Ben de kıyamıyorum makaralara.

   Sil
 3. Ben bol teğeli bir dolu bir boş şeklinde alıyorum. Sizin ikiside dolu anlatabildim mi daha çabuk oluyor snaki öyle

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. iki türlü de yapılır,benim alıştığım şekil özellikle şifon,saten gibi kumaşlarda düzgün sonuç almamızı sağlar.Bir geniş bir dar batılıp ,ince batışlar bol bırakılır.Hangisi kolayınıza gidiyorsa en iyi yol odur :))

   Sil