Translate

5 Kasım 2014 Çarşamba

                                 TEYEL İPİ
Geçenlerde sevgili Diktim Diktim Giydim'le yazışırken ;yahu eskiden çile halinde teyel ipleri olurdu,şimdilerde yok mu acaba diye konuşmuştuk.Benim elimde çok çok azıcık kalmıştı,gidip alayım dedim.O da ne;tuhafiyeci melül melül yüzüme bakıp'abla şu bobinlerden alıp kullanıyoo herkesler,teyel ipi diye bişiii yok kii' deyiverdi.Aaaa,hadi canım bilmiyordur bu deyip bir iki yere daha sordum,yok.Bu gün Eminönü'ndeki yerlere de sordum,malesef üretilmiyormuş artık.Ama ben onlarsız yapamam ki!!!!Adamcağızın biri,'evet abla benim annem de onları kullanıyordu ama yok artık' deyiverince,amma da eskimişim ben yahu diye düşündüm.Ama yılmayacağım,illaki bir yerlerden bulacağım,kullanan veya satın alabileceğimiz bir yer bilen varsa haber etsin (vallahi teyel ipim olmadan asla durumundayım).....

6 yorum:

 1. Demek teyel iplikleri de hayatımzdan usulca elini eteğini çekmiş :(

  YanıtlaSil
 2. malesef,insan bu kadar basit bir malzemenin üretilmeyeceğini tahmin edemiyor.Elimdeki müzelik demek ki.Ama Bursa'da soruşturacağım,belki bulurum,bulursam size de alacağım.

  YanıtlaSil
 3. Merhaba hiç teğelli dikiş çalışmadım , teğel ipini yeni gördüm.Yaptığınız elbiseler çok güzel ellerinize sağlık bende bloğuma beklerim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teyelli dikiş,yaptığınız işin mükemmele yakın olmasını sağlıyor,kendi kendine prova yapmak çok zor olduğu için teyel can kurtarıcı oluyor.Burda kalıpları özellikle bel ve sırt bölgesinde bana uymadığı için teyel yapıyorum.Daha sonrasında makine dikişini sökmekle uğraşmıyorum.Teyel ipliğine gelince,bizim gençliğimizden kalma bir malzeme.Makara ipinden daha kalın,özellikle bol teyel için mükemmel.Tabii siz teyele ihtiyaç duymadan dikmeye alışmışsınız,daha çabuk biter dikişleriniz.Sonuç güzel olduktan sonra nasıl diktiğinizin önemi yok bence.Diktikleriniz gayat güzel görünüyor,ellerinize sağlık.

   Sil
 4. Merhaba Sevda hanım. Sizin yaşadığınız teğel ipi sorununu bende yaşadım. Çalıştığım için uzun bir süre dikişten uzak kaldım. Bir ara dikiş dikeyim biraz dedim. Teğel ipim bittiği için almak istedim. Tuhafiyede teğel ipi isteyince banada o büyük ve renkli bobinlerden gösterip hangi renk olsun abla dedi. Bu değil teğel ipi dedim. Hani çile şeklinde olanlardan dedim. Onlar yok artık bunlar kullanılıyor dedi. Bende sizin gibi teğelsiz asla diyenlerdenim. Mecburen o bobinlerden aldım ve kullanıyorum. Teğel ipi olarak üretildiğinden sağlam değil. Sizede tavsiye ederim. Ayrıca diktikleriniz çok güzel. Elinize emeğinize sağlık.

  YanıtlaSil
 5. Öncelikle teşekkür ederim,maalesef hiç bir yerde yok,mecburen ben de o bobinlerden aldım.

  YanıtlaSil